Haberler

Doğal Yağlarla Dezenfeksiyon ve Temizlik Yapmak Mümkün

Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde temizliğin ve dezenfeksiyonun önemi daha fazla arttı. Konu ile ilgili bilgiler veren Aksuvital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, doğal ve antiseptik yağlarla nasıl dezenfeksiyon yapılacağını anlattı.

lavanta-li̇mon-hi̇jyen-görseli̇-01.jpg

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Hastalıkla etkin mücadele için temizlik ve dezenfeksiyon konularına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Kolonya ve alkol bazlı dezenfektanların aşırı kullanılması sonucu elde çatlama, egzama gibi rahatsızlıklarda artış yaşanmasına neden oluyor. Aksuvital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, bu süreçte doğal ve antiseptik özelliğe sahip yağlarla yapılabilecekleri anlattı.

Kendi ellerimizle, güvenle kullanabileceğimiz dezenfektanlar yapabileceğimizi vurgulayan Yaman, ‘’Ellerimiz ve kullandığımız alanların temizliğinde yararlanabileceğimiz birçok doğal yağ mevcut. Limon çekirdeği ve lavanta yağı başta olmak üzere; kekik yağı, biberiye yağı, çay ağacı yağı ve karanfil yağı antiseptik özelliğe sahip yağlardandır. Güçlü içerikleriyle bildiğimiz bu yağlar, evlerinizde gerekli temizliği sağlarken, hoş kokularıyla da ortamın havasını değiştirir. Özellikle limon çekirdeği yağı, lavanta yağı ve biberiye yağı yüzey temizleme konusunda etkilidir. Evinizin ve yaşam alanlarınızın temizliğinde olduğu gibi kişisel temizliğiniz için de bu yağları tercih edebilirsiniz.’’ dedi.

Doğal yağların temizlikte nasıl kullanılacağını da anlatan Yaman, ‘’Bu yağların kullanımı da oldukça kolay. Eviniz için kullandığınız temizlik suyuna yağlardan damlatabilir, püskürtmeli şişelerde karışım yapabilirsiniz. Yaptığınız karışımları kullanım öncesi çalkalayarak homojenize edebilirsiniz. Böylece yaşam alanlarınızdaki hijyeni doğal olarak sağlayabilirsiniz. Kişisel bakım ve el temizliği için sıvı sabununuza yağlardan ekleyebilirsiniz. Ayrıca yağların karışımından oluşan bir el dezenfektanı da yapabilirsiniz. Karanfil yağını ağız temizliği için tercih edebilirsiniz. Antibakteriyel özelliği ile ön plana çıkan kekik yağı ile gargara yaparak boğazınızı temizleyebilirsiniz.’’

Yaman, ‘’Malum süreçte uzmanların ve yetkililerin uyarılarına çok dikkat etmeliyiz. Temizlik ve hijyen kurallarına azami ölçüde uymamak zorundayız. Doğal ve antiseptik özelliğe sahip yağlarla bunu yapmak mümkün.’’ dedi.